Kogaionul-Muntele Sfant al Dacilor Lui Zamolxe

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Kogaionul-Muntele Sfant al Dacilor Lui Zamolxe

Mesaj  Vizitato la data de Sam 24 Ian 2009 - 4:37

Kogaionul este Muntele Sfant al Dacilor Lui Zamolxe – al fiintei
-
care exista atat fizic in Romania, cat si in Suflet – in inima, deoarece tot ce e “Sus e si Jos” … ce e in om e si in afara lui – identic.

………………………………………………….

Kogayon – e legat de Yoni - cele 5 Yoni – 5“puncte, varfuri sau vartejuri de energie” ale fiintei, in care te armonizezi tu in tine si in afara ta …
Kogayon =Puterea Su. care se deschide in cele 5 Yoni, P.cu care treci “dincolo de tine si dincolo de orice”.

Kogaion = Puterea Su. cu care intri in Samanta de Lumina care e pusa in tine prin Harul D.S. de dinainte de a te naste – intri in ea pt. ca sa renasti.

Kogayion = cele 2 puteri unite : Kogaion + Kogayon … altfel spus , e spirala dubla a dacilor – cei 2 serpi (puteri) incolaciti pe Sushumna.

Sushumna = Coloana / Altarul care uneste Cerul cu Pamantul – Lumea de Sus cu Lumea de Jos, ce e Inauntru cu ce e Inafara , Focul Vietii cu Focul Mortii ; e Altarul cu Puteri Contrarii (cei 2 serpi) care se lupta mereu si se nasc una din cealalta, se mananca si mor una in cealalta , e acel Perpetuum Mobile sau Viata care moare si se naste mereu .

Sushumna e Puterea din Intunericul Inceputurilor din care se naste Lumina…

…………………………………………………

Kogaionul e Muntele Sfant al lui Zamolze - cei care-l cauta fizic, nu au sa-l gaseasca
(deoarece ei il cauta pt. comori sau mari secrete care i-ar face celebri) , Kogaionul e Muntele Sfant care li se arata in Suflet celor care nu cauta sa-l gaseasca , el se afla acolo dintotdeauna – atat in om cat si in afara lui; totul e sa te regasesti pe tine si vei regasi Kogaionul – totul e sa lasi Harul D.Sfant – pe Isus Hristos sa lucreze la inima ta, sa fii mantuit si reantregit in Dumnezeul Cel Viu din Inima ta … si vei regasi Kogaionul …

Iata ce ne spune Zamolxe : Kogaionul il cauti cu Lumina Intreaga si Curata a Inimii Din Cerul Bucuriei Binecuvantarii, sau mai simplu, Kogaionul il cauti prin – si cu Bucuria Din Inima.

Shiva ne spune ca aceasta - Bucuria Din Inima - e Swami ShivAnanda , adica e Lumina si Caldura Iubirii lui Shiva prin care ne duce deasupra Constiintei lui Shiva – in Ananda ;

Ananda = Fericirea Constienta … e acea stare prin care te bucuri ca un copil de tot ceea ce faci … te lasi liber si faci tot ceea ce simti – tot ce iti spune inima fara sa iti pese de altii , fara sa iti pese ca esti caraghios sau ca faci lucruri prostesti …
e libertatea si bucuria – fericirea fiintei tale.

Kogaion e si locul din Mijlocul Fiintei – din Inima - unde se uneste in Sfintenia Fiintei, ce-i in afara fiintei cu ce e inauntru … uneste tot ce e Sfant in afara fiintei (Muntele Sfant din Afara ta – deoarece Kogaionul exista fizic in Romania) , cu tot ce e Sfant in fiinta (muntele Sfant al fiintei), spune Zamolxe.

Initiatic, muntele – la fel ca si piramida simbolizeaza Fiinta Intregita – ne spune Shiva … in lume dar mai ales in Romania sunt f. multi munti cu forme de piramida (care e specifica dacilor) …am vazut chiar 7 … 9 …piramide naturale formate intr-un singur munte , in Bucegi (BaKauKa-Vocea de tunet a lui Dumnezeu), in Piatra Craiului, Lakhma, Godeanu, Retezat … Alba, Hunedoara si in multe alte locuri.

In Muntele Kogaion intri prin Puterea Cuvintelor Sacre pe care le spui din inima – atunci cand SIMTI ca vrei sa le spui, atunci cand stii in inima ca ai de intrat in Munte , ne spune la final Zamolxe, la Kogaion au acces si vor intra Fiii Soarelui, fara casmale, tarnacoape sau excavatoare, ci doar prin rostirea Cuvintelor Sacre specifice.
......................................................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................................................

Iata cateva binecuvantari si rugaciuni care imi plac - sper sa va ajute:

... putem incepe cu Cuvintele Sacre din Muntele Kogaion , pe care le-am postat pe acest forum,
http://dacii-lui-zamolxe.wikiforum.ro/kogaionul-cuvinte-sacre-f15/zamolxe-cuvinte-sacre-din-kogaion-t12.htm

apoi ...

Binecuvantarea Cerului Bucuriei Sfinteniei
care se deschide in inima, facuta de Zamolxe si Turmazgada , Fiilor Cerului :

"Pleister HiminaiTer On Huten
Iaren Eiven Reven HarTer Pleisten.

Om Namo Nunkasa Hara HiminaiTer On Huten Iaren Eiven Reven HarTer Pleisten.

Deschid In Inima Mea
Numele, Lumina, Puterea si Bucuria Sfinteniei In Cuvantul Adevarului Dumnezeului Intrupat.

Binecuvantez In Inima Mea
Numele, Lumina, Puterea si Bucuria Sfinteniei In Cuvantul Adevarului
Dumnezeului Intrupat.

Binecuvantez In Inima Mea Cerul Dumnezeului Intrupat In Bucuria Sfinteniei. ... amin..."

…………………………….
Zamolxe :

“Cel Drept Cade de 7 Ori Si Se Ridica De 7 Ori Prin Cele 7 Puteri Ale Focului.
(x7) … amin…”

……………………………..

Zamolxe :
Dumnezeul Cel Viu = Dumnezeul care traieste in fiinta si in numele meu ((din acest motiv este important sa binecuvintezi si numele fiintei)) prin „Legamantul De Foc” pe care l-am facut cu D.Cel Viu, inainte sa ma nasc si este „Vointa Dumnezeului Cel Viu pusa in inima mea”.

Dumnezeul Cel Viu – D. Iubirii Intregi din inima
se naste si traieste in inima mea, atunci cand vreau
si las sa se uneasca in inima mea pe Isus Hristos (D.Mantuirii si al Impacarii) cu Satan (D.Inimii Neampacate – D.Iubirii al Inimii Neampacate).

Ioan :
Atunci cand te botezi cu Apa si Foc, se naste in tine si tu in el – Dumnezeul Cel Viu, deoarece atunci se implineste „Legamantul – Vointa D.Cel Viu si Vointa Omului sunt Una” – asta e Sfintenia Fiintei.

……………………………..

BINECUVANTAREA CARE DESCHIDE IN FIINTA OMULUI SFINTIREA PRIN DUH SI CUVANT , de la Zamolxe:

“Primesc Binecuvantarea Ta,
Dumnezeul Meu Cel Nevazut, Cel Necuprins, Cel Preainalt,

Primesc Binecuvantarea Ta,

Dumnezeul Meu Cel Viu, Care Traiesti In Inima Mea.

Primesc Si Urmez Lumina Binecuvantarii Tale

In Binecuvantarea A Tot Ceea Ce Traieste In Cer Si Pe Pamant. … Amin…”

…………………………..

De la IshHana Shiva, Is si Zamolxe

(IshHana Shiva = Dumnezeul care sufera si cand creaza si cand distruge, plange si pt. ce se naste si pt. ce moare) - prin Vocea De Tunet a Lui Dumnezeu – Turmazgada :

“Eu Mor Si Ma Nasc In Iubirea Intreaga A Dumnezeului Preainalt.
Inima Mea Moare In Intunericul Care Naste Lumina Intreaga a Bucuriei Curate.
Bucuria Inimii Naste Lumina Curata A Dumnezeului Preainalt. ... Amin...”

………………………………

Eu (numele tau) …………..
Aleg sa Ma Nasc Si Sa Traiesc Prin Puterea D. Sfant,
A Sufletului si A Spiritului Tau Dumnezeule Cel Preainalt . (x3) … Amin …

………………………………….

Zamolxe, Ioan si Stefan:

“Impacat Este Omul Care Crede In Isus Hristos,

Caci El Este Cel Care a Plecat Cerurile Si S-a Pogorat.

Fericit Este Omul Care Crede In Isus Hristos,

Caci El este Cel Care A Plecat Cerurile Si S-a pogorat.

Vad Cerurile Deschise Si Pe Fiul Omului Stand De-a Dreapta Lui Dumnezeu Tatal.”

……… …iar eu o spun mai simplu :

“Cred Ca Isus Hristos Este Cel Care A Plecat Cerurile Si S-a Poagarat.
Cred Ca Cerurile Sunt Deschise Si Tu Fiul Omului Stai De-a Dreapta Lui Dumnezeu Tatal. …Amin…”

………………………….

De la Zamolxe, prin vocea de tunet a lui Turmazgada :

" Noi Vom Primi Cu Bucurie Apa si Focul Din Izvorul Mantuirii.
Noi Vom Primi si Vom Da Cu Bucurie Apa si Focul Din Izvorul Mantuirii. ... amin..."

“Dumnezeu Sunt si Fiu al Celui Preainalt.
Dumnezei Sunteti si Toti Fii ai Celui Preainalt. Amin…

………………………….

”Traiesc si Fac Totul Prin Harul D.S., pentru Slava Sfinteniei Tale Dumnezeule Cel Preainalt – care
Esti Totul,
Caci Tu Traiesti In Mine, Eu Traiesc In Tine Si Voia Noastra Una Este … Amin…”

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum